Zrównoważony transport – jak powinien działać?

0
260

Zrównoważony transport to pojęcie, które coraz częściej pojawia się w naszym społeczeństwie. To idea specyficznej, niezwykle efektywnej komunikacji, która ma za zadanie minimalizowanie szkodliwego wpływu pojazdów różnego rodzaju na środowisko. Co więcej, zrównoważony transport ma także ogromne znaczenie ekonomiczne.

Główne założenia zrównoważonego transportu

Idea zrównoważonego transportu opiera się na dbaniu o środowisko na zasadzie kontroli emisji szkodliwych spalin, a także jej celem jest propagowanie innych środków transportu, czyli takich, które są bardziej przyjazne dla środowiska. Jako alternatywę dla tradycyjnych środków transportu w zrównoważonym transporcie wymienia się te, które wykorzystują energię odnawialną. Wszystkie tego tego typu działania, mają ogromny wpływ na dbanie o środowisko, a także o powietrze którym oddychają mieszkańcy dużych miast. Są to zwykle już szeroko posunięte akcje ekologiczne wpajane w naszym społeczeństwie od najmłodszych lat, ponieważ tylko w ten sposób jesteśmy w stanie zadbać o środowiskom a także o własne zdrowie. Akcje tego typu prowadzone są w szkołach oraz różnego rodzaju instytucjach. Mają na celu uświadamianie społeczeństwo ważności dbania o środowisko, w którym się żyje, a tu jednym z niezwykle ważnych czynników jest właśnie zrównoważony transport, który ma ogromne znaczenie.

Proekologiczne działania związane ze zrównoważonym transportem

Warto zaznaczyć, że zrównoważony transport to nie tylko idea dla aktywnej i skutecznej komunikacji międzyludzkiej, która ma za zadanie minimalizowanie szkodliwego wpływu pojazdu na środowisko, ale także idea, która zakłada znaczne ograniczenie zniszczenia, a co za tym idzie zmniejszenia przestrzeni miejskiej, co też odbywa się w skutek dominacji indywidualnego transportu samochodowego. Nie bez znaczenia są tu też wielkogabarytowe parkingi dla samochodów, które zajmują chodniki i inną przestrzeń dla pieszych, a także ich ogromny i szybki rozwój sprawiają, że znacznie zostaje ograniczona przestrzeń miejska. Miejsca zielone bardzo często przekształcane są w parkingi różnego rodzaju, a wszystko to ze względu na ogromny wzrost ilości pojazdu mechanicznych, jakie poruszają się po dużych miastach. By ograniczyć ich wpływ, wiele Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej przygotowuje specjalne pakiety, które mają zachęcić mieszkańców do używania transportu miejskiego, a nie tego własnego.

Co robić by wprowadzić w życie zrównoważony transport?

Dziś jest znanych już bardzo wiele rozwiązań, które w znaczący sposób mogą przysłużyć się do ograniczenia transportu miejskiego, a co za tym idzie, do poprawy życia i warunków życia społeczeństwa. Jak się okazuje, jest bardzo wiele rozwiązań, które już od wielu lat funkcjonują w wielu zachodnich miastach, a co za tym idzie, statystyki pokazują, że też doskonale się sprawdzają. Głównym celem zrównoważonego transportu jest znaczne ograniczenie typowego transportu kołowego, który według danych odpowiada za ponad 70% emisji gazów cieplarnianych w całej Unii Europejskiej, a tym samym ogromny ruch przyczynia się do problematycznych korków, które mają ogromny wpływ na uczestników ruchu oraz funkcjonowanie w dużych miastach.

dpd cennik

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here