Dzień bez samochodu – jak go dobrze wykorzystać?

0
285

Większość osób nie jest w stanie wyobrazić sobie jednego dnia bez samochodu. Z uwagi na ogromną wygodę oraz szybkość przemieszczanie się, kierowcy niechętnie rezygnują z samochodu nawet wtedy, kiedy w wielu miastach organizowane są darmowe przejazdy komunikacją miejską. Dobrze jednak od czasu do czasu zrobić sobie dzień bez samochodu i poprzeć proekologiczne akcje – w tym dzień bez samochodu, który corocznie obchodzony jest 22 września.

Proekologiczne działania

W wielu miastach w Polsce organizowany jest dzień bez samochodu. W tym dniu w niektórych miastach można przemieszczać się komunikacją miejską za darmo, jedynie za okazaniem dowodu rejestracyjnego pojazdu. Tego typu działania propagowane są w celu dbania o środowisko, a jak się okazuje z wielu dotychczas przeprowadzonych badań, dzień bez samochodu ma też bardzo dobry wpływ na stosunki międzyludzkie. Wiele osób, które angażuje się w tą akcję zostawia samochód, a wolny czas spędza na spotkaniach ze znajomymi, często przy szklance dobrego trunku, na który nie mogą sobie pozwolić w momencie, kiedy prowadzę samochód lub są kierowcami. Tego typu akcje pozwalają też przerwać codzienną rutynę kierowców.

Co można robić w dzień bez samochodu?

Wszelkiego rodzaju akcje proekologiczne mają za zadanie nie tylko wskazanie, aak ważne są niektóre problemy w naszym społeczeństwie – w tym nadmierne zanieczyszczenie powietrza, lecz również wpływają one na włączenie w codzienną rutynę na przykład zdrowego trybu życia. Kierowcy włączający się do akcji dnia bez samochodu bardzo często nie korzystają z darmowej komunikacji miejskiej w tym dniu, a wybierają inne, zdrowsze możliwości dotarcia na przykład do pracy, przerzucając się na rower, Jak się okazuje, wiele osób odkrywa pasję jeżdżenia na rowerze lub też przypomina sobie, jak przyjemny jest to sport, tym samym postanawiając częściej korzystać z roweru zamiast z samochodu. Oczywiście dla wielu osób zrezygnowanie z samochodu jest niemożliwe, co często związane jest z długimi dojazdami do pracy, jednak mimo to, nawet ci kierowcy włączają się w akcję i wspólnie z pozostałymi celebrują dzień bez samochodu.

Wspólne świętowanie

Dni bez samochodu są szczególnie celebrowane w dużych miastach, w których codziennie przemieszcza się setki samochodów, tym samym stwarzając ogromne korki i przyczyniając się do zanieczyszczenia powietrza. By naświetlić temat, a tym samym zachęcić społeczność do brania udziału w tego typu akcjach, wiele miejskich firm komunikacyjnych w danym mieście organizuje specjalne imprezy na, których bawią się dzieci i dorośli. W trakcie tego typu akcji propagowane są proekologiczne działania, a także szeroko omawiany jest temat zanieczyszczenia powietrza w dużych miastach, co też w głównej mierze spowodowane jest obecnością dużej ilości samochodów i innych pojazdów mechanicznych. Tego typu akcja ma ogromne znaczenie nie tylko dla dorosłych, lecz również dla dzieci, które warto zapoznawać z tego typu tematami i wskazywać na ważność tego typu problemów w dużych społeczeństwach. Propagowanie proekologicznych akcji ma ogromne znaczenie na całym świecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here