Transport przyszłości: 4 ciekawe koncepcje

0
3056

Patrząc w przyszłość, bardzo często widzimy w niej futurystyczne środki transportu, które zrewolucjonizują sposób poruszania się i przemieszczania z jednego miejsca w drugie. Jeszcze do niedawna niektóre koncepcje można było traktować wyłącznie jako wybujałą wyobraźnię. Jednak dzięki takim wizjonerom i geniuszom, jak na przykład Elon Musk możemy już dzisiaj poznać najbardziej obiecujące konstrukcje, które mogłyby zrewolucjonizować transport.

Takie rozwiązania są nam niewątpliwie niezwykle potrzebne, jeśli uwzględnimy niedogodności, z jakimi mamy do czynienia obecnie, czyli stanie w gigantycznych korkach i bezsilne mierzenie się z zanieczyszczeniem w miastach. Taka sytuacja sprawia, że poszukuje się nowych rozwiązań, by transport przyszłości mógł powstać nie w przeciągu dziesięciolecia, a dosłownie w ciągu kilku najbliższych lat.

Jetpack – dla niezależnych miłośników latania

Pomimo tego, że można przemieszczać się za pomocą samolotu, wiele osób chciałoby się uniezależnić od rozkładów lotu i latać wtedy, kiedy najbardziej im to odpowiada. Już niedługo może być to możliwe, dzięki jetpackom, czyli odrzutowym plecakom. Prace nad nimi już się rozpoczęły.

Dzięki nim moglibyśmy się poczuć tak, jakby wyrosły nam skrzydła, umożliwiające swobodny i łatwy transport z jednego miejsca w inne. Nad jednym z projektów jetpacka pracuje obecnie Richard Browing, więc może w niedalekiej przyszłości, kiedy ten plecak zostanie maksymalnie udoskonalony, będziemy mogli wzbić się w przestworza i przefrunąć.

Transport przyszłości: kapsuła typu Hyperloop

Jeśli nie przepadami za korkami, które kosztują nas mnóstwo nerwów i przez które tracimy sporo czasu, zanim dotrzemy tak, dokąd zmierzamy, być może zainteresuje nas wizjonerski projekt transportu przyszłości autorstwa Elona Muska. Jego ciekawym projektem jest kapsuła Hyperloop. Pojazdy tego typu miałyby się poruszać na specjalnych platformach znajdujących się w tunelach wydrążonych w podziemiach.

W takich kapsułach można by było jednorazowo przewozić dwadzieścia osiem osób. Pojazdy te umożliwiałyby szybkie pokonywanie długich dystansów, gdyż przemieszczałyby się z prędkością dźwięku. Jest to bez wątpienia futurystyczny projekt kolei, która mogłaby zdać egzamin.

AeroMobil, czyli samochód i samolot w jednym

Latające samoloty wielokrotnie mogliśmy oglądać w futurystycznych filmach, a już niebawem, bo w roku 2020, może pojawić się pierwszy AeroMobil skonstruowany przez Juraja Vaculika.

Na lądzie pojazd ten będzie zachowywać się jak typowy samochód, rozwijając prędkość do 160 km/h. Natomiast w powietrzu, kiedy rozłoży skrzydła, będzie można się nim przemieszczać z prędkością 300 km/h.

SpaceX – kosmiczne podróżne międzyplanetarne

Dla tych, którym Ziemia już nie wystarcza, dobrą wiadomością może być pomysł na stworzenie rakiet SpaceX, o których marzą najwięksi wizjonerzy z Elonem Muskiem i Richardem Bransonem na czele. Dzięki takim konstrukcjom podróże międzyplanetarne byłyby możliwe.

Jednak twórcom przyświeca nie tylko sama myśl o podróżowaniu, ale też o możliwością osiedlenia na innych planetach. Rakiety SpaceX startowały jak dotąd już piętnaście razy. Firma, która stoi za tym projektem, cały czas się rozkręca, co tylko dobrze wróży przyszłym, kosmicznym podróżom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here