EUROPEJSKITYDZIEŃZRÓWNOWAŻONEGOTRANSPORTU
EUROPEJSKI TYDZIEŃ ZRÓWNOWAŻONEGO
16-22 WRZEŚNIA 2017

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Co będzie działo się w Jastrzębiu-Zdroju?

Miasto Jastrzębie-Zdrój włączyło się do kampanii promującej zrównoważone środki transportu tj. transport zbiorowy, rowery oraz ruch pieszy. Akcja rusza w najbliższy poniedziałek, 18 września. Najważniejsze działania będą miały miejsce w ostatnim dniu tj. w piątek, 22 września.

– Chcemy zaprosić mieszkańców do udziału w Tygodniu Zrównoważonego Transportu. W ostatnim czasie podjęliśmy szereg działań zachęcających jastrzębian do korzystania z alternatywnych dla samochodów środków transportu. Wprowadziliśmy m.in. taryfę „0 zł” dla uczniów, młodzieży i studentów, a także uruchomiliśmy w kilku miejscach stacje rowerów miejskich – mówi Anna Hetman, prezydent miasta.

W trakcie Tygodnia Zrównoważonego Transportu miasto zachęcać będzie do korzystania z publicznego transportu zbiorowego, promować bezpłatną taryfę dla dzieci, uczniów i młodzieży studenckiej, a także zachęcać do zamiany samochodu na rower. Natomiast w ostatnim dniu kampanii tj. 22 września z okazji Dnia bez samochodu pasażerowie przemieszczający się komunikacją miejską po okazaniu dwóch dokumentów, czyli dowodu osobistego oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu, będą mogli za darmo jeździć wszystkimi autobusami Międzygminnego Związku Komunikacyjnego. To nie jedyna niespodzianka czekająca tego dnia na jastrzębian. Każdy kto zdecyduje się pokonywać trasy za pomocą rowerów miejskich będzie  mógł korzystać z jednośladów za darmo nie 20 minut, a pełną godzinę.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu (ETZ) to ogólnoeuropejska kampania. W Polsce jest współprowadzona przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa oraz Ministerstwo Środowiska.

………………………………………………………………………………………………….

O mieście:

Jastrzębie-Zdrój to miejsce z historią i przeszłością, łączące tradycję z nowoczesnością.
Miasto leży w południowej części województwa śląskiego niedaleko granicy państwa z Republiką Czeską. Odległość od Warszawy wynosi 370 km, od Katowic – 60 km i od drogi szybkiego ruchu Katowice – Wisła 10 km.
Dogodna przygraniczna lokalizacja, bliskość portów lotniczych: Pyrzowice, Balice i Ostrawa, a także bezpośrednie połączenie z autostradą A1 sprawiają, że Jastrzębie-Zdrój, to miasto o rosnącej pozycji gospodarczej i szerokich perspektywach na przyszłość.
Odwiedzając Jastrzębie-Zdrój warto wybrać się do Parku Zdrojowego, gdzie można przenieść się do czasów uzdrowiska i poczuć klimat dawnego kurortu. Czar dawnego uzdrowiska zapewnia inhalatorium, które umożliwia spacer i odpoczynek na ławkach przy jednoczesnym wdychaniu leczniczych solanek rozpylanych przez fontannę. Jastrzębie-Zdrój to też miasto, w którym wywalczono wolne soboty. Dzięki odwadze górników z jastrzębskich kopalń walczących z poprzednim systemem politycznym, sprawdzonej w latach 1980-1981 i w sierpniu 1988 r., nazwa miasta wpisała się na trwałe w historię polskiej drogi do wolności. Kopalniane dźwigi Zofiówki, dawniej Manifestu Lipcowego, obok masztów stoczni gdańskiej stały się niezmiennymi symbolami Solidarności. Te wydarzenia sprzed lat upamiętnia pomnik na placu przed kopalnią.

Jastrzębie-Zdrój ma do zaoferowania szeroki wachlarz wydarzeń kulturalnych i sportowych. Działa tutaj wiele ośrodków dydaktyczno-kulturalnych, stowarzyszeń oraz znanych klubów sportowych.