EUROPEJSKITYDZIEŃZRÓWNOWAŻONEGOTRANSPORTU
EUROPEJSKI TYDZIEŃ ZRÓWNOWAŻONEGO
16-22 WRZEŚNIA 2017

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu w Radomiu

Darmowe przejazdy autobusami komunikacji miejskiej, rowerami miejskimi i... zabytkowym "ogórkiem" z Warszawy - wszystko to będzie możliwe już 22 września 2017 roku. Z okazji Dnia bez Samochodu zapraszamy na festyn na placu Corazziego (przed gmachem Urzędu Miejskiego w Radomiu, od strony ulicy Żeromskiego). Będzie mnóstwo atrakcji!

Bezpłatna komunikacja miejska

W piątek, 22 września korzystanie z radomskiej komunikacji miejskiej (ze wszystkich linii oznaczonych cyfrowo) będzie DARMOWE dla wszystkich pasażerów! To nowość, bo w poprzednich latach taka zachęta dotyczyła tylko kierowców samochodów osobowych, którzy musieli w tym celu okazać dowód rejestracyjny pojazdu. Teraz nie trzeba już mieć ze sobą żadnych dokumentów - każdy chętny może po prostu wsiąść do autobusu i jechać. Zachęcamy do korzystania z oferty wprowadzonej uchwałą Rady Miejskiej w Radomiu. Warto w piątek zostawić samochód na parkingu albo przed domem i wybrać się do szkoły lub pracy komunikacją miejską. A może to również świetna okazja, aby trochę poznać swoje miasto z okien autobusu? Jadąc autem nie zawsze jest możliwość i czas na to, żeby przyglądać się otoczeniu.

Bezpłatne przejazdy "ogórkiem"

Z okazji Dnia bez Samochodu uruchamiamy okolicznościową linię turystyczną, oznaczoną roboczo numerem 043. W piątek do Radomia przyjedzie zabytkowy autobus Jelcz 043 (czyli tak zwany "ogórek"), należący do Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej w Warszawie. Autobus wykona dziewięć kursów po mieście, w trakcie których znana i ceniona przewodniczka turystyczna Alina Osieniecka będzie opowiadała pasażerom o najciekawszych mijanych obiektach lub miejscach. Odjazdy z placu Corazziego (przy Urzędzie Miejskim - od strony ulicy Żeromskiego) zostały zaplanowane równo co pół godziny - od 12:15 do 16:15. Uwaga! Aby uczestniczyć w tej niezwykle interesującej podróży, należy najpierw pobrać bezpłatny bilet okolicznościowy. Będą one wydawane w autobusie marki Ikarus ustawionym na placu Corazziego (10 minut przed kursem o 12:15 oraz 30 minut przed pozostałymi). Bilety będą rozdawane każdorazowo wyłącznie na najbliższy kurs, więc nie będzie można ich dostać na przykład około 13:00 na odjazd o 15:45. Na każdy kurs będzie dostępnych 47 wejściówek, dlatego prosimy, aby w przypadku dużego zainteresowania (a z doświadczeń poprzednich lat wiemy, iż chętnych nie brakuje) osoby, które już raz jechały "ogórkiem", nie brały kolejnych biletów. Wsiadanie z biletami ważnymi na dany kurs (będą one sprawdzane!) będzie możliwe około 10 minut przed odjazdem. Trasa linii - Żeromskiego, Moniuszki, Sienkiewicza, Mickiewicza, Traugutta, Poniatowskiego, Dowkontta, Kościuszki, Narutowicza, Traugutta, Żeromskiego, Malczewskiego, Struga (wzdłuż Resursy), Kelles-Krauza, Struga, Pileckiego, Kelles-Krauza, Niedziałkowskiego i Żeromskiego (bez przystanków pośrednich; czas przejazdu: około 14-16 minut).

Parada autobusów po Radomiu

Jeśli ktoś z różnych przyczyn nie będzie miał okazji skorzystania z jednego z dziewięciu kursów z przewodniczką, to może jeszcze skorzystać z przejazdu "ogórkiem" w ramach parady autobusów po Radomiu. Zacznie się ona o 16:40, również na placu Corazziego. Jelcz 043 będzie jechał na początku kolumny, zaś za nim kolejno: Ikarus z MPK Radom, Solaris Urbino 12 z firmy Michalczewski, Solaris Urbino 12 z konsorcjum firm DLA / Irex-4 i Solaris Urbino 18 CNG z MPK Radom. Wcześniej wszystkie współczesne autobusy miejskie będą stały podczas festynu na placu Corazziego, gdzie będzie można je oglądać. Parada potrwa około 20 minut i skończy się na przystanku Sienkiewicza / Katedra 03, skąd autobusy, już bez pasażerów, zjadą do swoich zajezdni. Na przejazd zabytkowym "ogórkiem" będą wydawane bilety (na identycznych zasadach jak podczas obsługi linii 043), natomiast do pozostałych wozów można wsiąść bez biletu.

Przyjedź na rolkach lub rowerze

Dzień bez Samochodu to promocja środków transportu alternatywnych do samochodów. Nie muszą to być wyłącznie autobusy. To także na przykład rowery czy rolki. Zachęcamy wszystkich radomian, by w piątek przyjechali na festyn rowerami lub na rolkach. Jeżeli znajdzie się minimum 20 rolkarzy, to o godzinie 14:40 ulicami Śródmieścia przejedzie parada miłośników tej formy spędzania wolnego czasu. Również przy minimum dwudziestce chętnych rowerzystów o 15:40 zorganizujemy podobny przejazd właśnie dla nich. Ale uwaga - jeżeli ktoś nie będzie miał możliwości przyjazdu własnym jednośladem, to zachęcamy do skorzystania z Radomskiego Roweru Miejskiego. Tego dnia firma Nextbike umożliwi wszystkim zarejestrowanym użytkownikom systemu korzystanie ze swych pojazdów za darmo przez godzinę (uwaga, tutaj nastąpiła istotna zmiana w stosunku do wcześniejszych planów, podanych między innymi na plakacie)! Rowery miejskie będzie można wypożyczać i oddawać również na dodatkowej stacji ustawionej na placu Corazziego. Dla tych, którzy przyjadą własnymi jednośladami, będzie poza tym możliwość oznakowania ich na stoisku policyjnym.

Zostań honorowym krwiodawcą

Włączamy się w ogólnopolską akcję Polskiego Związku Pracodawców Transportu Publicznego: "Łączy nas krew". W Dniu bez Samochodu przy ulicy Żeromskiego (obok klubu Łaźnia) będzie stał autobus - mobilny punkt poboru krwi z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu. Zachęcamy wszystkich chętnych, żeby właśnie podczas naszego festynu skorzystali z możliwości podzielenia się krwią z potrzebującymi. Dla pierwszych osób będą przygotowane atrakcyjne nagrody. Jakie? Tego na razie nie zdradzimy - niech to pozostanie niespodzianką do piątku.

Zabawa z wieloma atrakcjami

Podczas festynu nie zabraknie także występów - na scenie będą prezentować się wykonawcy związani z Radomską Szkołą Rocka. Będą konkursy dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz wiele innych atrakcji! Dla niektórych może to być zaskoczeniem, ale na ulicy Żeromskiego będzie można zobaczyć też… samochody. Nie będą to jednak zwykłe auta, tylko elektryczne. Zaprezentują je radomscy dealerzy marek Toyota i Mitsubishi. Ideą Dnia bez Samochodu nie jest bowiem zachęta do całkowitej rezygnacji z korzystania z własnych samochodów, ale przede wszystkim ograniczanie emisji spalin do atmosfery. Stąd też pojazdy o alternatywnych źródłach zasilania. Dzięki firmom Toyota Romanowski oraz Dixi-Car radomianie będą mogli też pojeździć wspomnianym wyżej zabytkowym "ogórkiem", gdyż to właśnie one zasponsorują przyjazd tego autobusu do Radomia. Festyn z okazji Dnia bez Samochodu odbędzie się 22 września w godzinach 12:00-17:00 na placu Corazziego. Jego organizatorami są Urząd Miejski w Radomiu, Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji w Radomiu oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Radomiu. Zachęcamy radomian do uczestnictwa!