EUROPEJSKITYDZIEŃZRÓWNOWAŻONEGOTRANSPORTU
EUROPEJSKI TYDZIEŃ ZRÓWNOWAŻONEGO
16-22 WRZEŚNIA 2017

Bochnia po raz pierwszy uczestnikiem Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu

Burmistrz Miasta Bochnia zaprasza do uczestnictwa w wydarzeniach, jakie przygotowane zostały w Solnym Grodzie w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.

Obchodzony od 2002 r. we wrześniu ETZT jest zachętą skierowaną do mieszkańców, aby zmienili swoje przyzwyczajenia i zaczęli korzystać z alternatywnych, ekologicznych środków transportu.

Tegoroczna edycja przebiegać będzie pod hasłami „Mobilność czysta, współdzielona i inteligentna” oraz „Dzielmy się mobilnością”. Zrównoważony transport oznacza przede wszystkim poprawę jakości powietrza w miastach, ograniczenie hałasu, a także zwiększenie atrakcyjności przestrzeni publicznej. Stanowi szansę na poprawę jakości życia mieszkańców.

Po raz pierwszy Bochnia dołącza do miast, w których obchodzony jest ETZT. Z tej okazji z ruchu samochodowego wyłączony w dniach 16-22 września został Plac św. Kingi od Rynku do ul. Mickiewicza. 

Mieszkańcy będą mogli przekonać się jak może wyglądać ulica miejska bez ruchu samochodowego. Na wyłączonym z ruchu odcinku ustawione zostały „zielone zaułki” wyposażone w żywe rośliny, leżaki i ławki oraz specjalną wykładzinę, przypominającą trawnik. Miejsce to ma umożliwić przechodniom chwilę relaksu i odpoczynku.

Wydział Promocji i Rozwoju Miasta, wraz z Partnerami wydarzenia, przygotował na czas jego trwania szereg atrakcji i ciekawostek.

W najbliższą niedzielę, na bocheńskim Rynku, wszyscy chętni będą mogli spróbować jazdy na rowerowych tandemach w godzinach 11:00 do 14:00, a ok. godz. 14:00 planowana jest wycieczka rowerowa na tandemach do Puszczy Niepołomickiej. Mieszkańców Bochni zapraszamy także z własnymi rowerami.

Osoby zainteresowane będą mogły założyć specjalne gogle, w których nic nie widząc, doświadczą wrażeń z jazdy tandemem (z pilotem), jakich doznają osoby niewidome.

Współorganizatorami tego przedsięwzięcia są: Fundacja „Niewidomi na Tandemach”, Fundacja „Auxilium”, Sekcja Sportów Walki „Tomi-Sport” oraz Stowarzyszenie Aktywnych „Sprint”.

W przypadający w piątek 22 września Światowy Dzień Bez Samochodu komunikacja miejska BZK będzie kursowała za darmo!

Od poniedziałku do piątku (18-22 września), zarówno na starszych jak i młodszych, w godzinach od 16:00 do 18:00 czekać będą ciekawe wydarzenia, zabawy, konkursy i pokazy, która odbędą się na wyłączonym z ruchu odcinku Placu św. Kingi.

Program wydarzeń:

Poniedziałek, 18 września
Uliczne obrazy kredą malowane – zajęcia i konkursy plastyczne dla każdego
Wydział Promocji i Rozwoju Miasta, UM Bochnia

Wtorek, 19 września
Warsztaty balonowe, malowanie twarzy
Miejskie Centrum Dzieci i Młodzieży „Ochronka”

Środa, 20 września

warsztaty udzielania pierwszej pomocy dla każdego
Kryta Pływalnia im. Jana Kota w Bochni

zajęcia i konkursy plastyczne dla każdego
PRACOWNIA RERUM

Czwartek, 21 września
Ekologiczny transport i żywa ulica - zajęcia plastyczne dla dzieci
Wydział Promocji i Rozwoju Miasta, UM Bochnia

Piątek, 22 września
Plenerowa lekcja tańca
JDC Dance Studio

W razie niepogody wydarzenia odbędą się w Sali Kameralnej MDK w Bochni.

ETZT-Bochnia-12.jpg (670×960)

ETZT-Bochnia-2.jpg (1200×1697)