EUROPEJSKITYDZIEŃZRÓWNOWAŻONEGOTRANSPORTU
EUROPEJSKI TYDZIEŃ ZRÓWNOWAŻONEGO
16-22 WRZEŚNIA 2017

Bogaty program ETZT w Opolu!

Program obchodów w Opolu (13.09. – 27.09.2017r.)

„Europejski Tydzień  Zrównoważonego Transportu”

16 – 22 września 2017 roku

„Europejski Dzień bez Samochodu”

Motto przewodnie: „Mobilność czysta, współdzielona i inteligenta”

„Dzielmy się mobilnością”

 • 13.09.2017r. (śr.) – apel Prezydenta Miasta do mieszkańców miasta, informacja dla mediów.
 • 14.09.2017r. (czw.) – akcja Komendy Miejskiej Policji w Opolu pn. „Bezpieczny Senior” – 16.00 Ratusz sala 312 wykład nt. bezpieczeństwa (w tym ruchu drogowego) dla seniorów, zakończony testem wiedzy (wręczenie nagród podczas festynu w dniu 24.09.br.). 
 • 15.09.2017r. (pt.) „Darmowe piątki w autobusach MZK”  - w godz. 6.00 – 18.00 mieszkańcy miasta oraz osoby przyjezdne mogą korzystać z bezpłatnych przejazdów autobusami komunikacji miejskiej (dla posiadaczy prawa jazdy kat. B i dowodu rej. własnego samochodu osobowego z ważnym badaniem technicznym do okazania w trakcie podróży).
 • 18.09.2017r. (pon.) -  kampania edukacyjna  Straży Miejskiej w Opolu w klasach I w szkołach podstawowych, promująca ekologiczne środki transportu i dotycząca  bezpieczeństwa podczas jazdy rowerem oraz innymi środkami transportu. Na zakończenie prelekcji uczniowie otrzymają breloki odblaskowe. 

Kampania edukacyjna MZK Sp. z o.o. w Opolu w PP nr 55 (ul. Szarych Szeregów 2) - prelekcje dotyczące zasad korzystania z komunikacji miejskiej i bezpiecznego podróżowania autobusami oraz zalet komunikacji zbiorowej.

 • 19.09.2017r. (wt.): - kampania edukacyjna  Straży Miejskiej w Opolu w klasach I w szkołach podstawowych, promująca ekologiczne środki transportu i dotycząca  bezpieczeństwa podczas jazdy rowerem oraz innymi środkami transportu. Na zakończenie prelekcji uczniowie otrzymają breloki odblaskowe. 

Kampania edukacyjna MZK Sp. z o.o. w Opolu w PP nr 55 (ul. Szarych Szeregów 2) - prelekcje dotyczące zasad korzystania z komunikacji miejskiej i bezpiecznego podróżowania autobusami oraz zalet komunikacji zbiorowej.

 • 20. 09. 2017r. (śr.) – kampania edukacyjna  Straży Miejskiej w Opolu w klasach I w szkołach podstawowych, promująca ekologiczne środki transportu i dotycząca  bezpieczeństwa podczas jazdy rowerem oraz innymi środkami transportu. Na zakończenie prelekcji uczniowie otrzymają breloki odblaskowe. 

Kampania edukacyjna MZK Sp. z o.o. w Opolu w PP nr 55 (ul. Szarych Szeregów 2) - prelekcje dotyczące zasad korzystania z komunikacji miejskiej i bezpiecznego podróżowania autobusami oraz zalet komunikacji zbiorowej.

 • 21. 09. 2017r. (czw.): kampania edukacyjna  Straży Miejskiej w Opolu w klasach I w szkołach podstawowych, promująca ekologiczne środki transportu i dotycząca  bezpieczeństwa podczas jazdy rowerem oraz innymi środkami transportu. Na zakończenie prelekcji uczniowie otrzymają breloki odblaskowe. 

Kampania edukacyjna MZK Sp. z o.o. w Opolu w PP nr 20 (ul. Grudzicka 48) - prelekcje dotyczące zasad korzystania z komunikacji miejskiej i bezpiecznego podróżowania autobusami oraz zalet komunikacji zbiorowej.

Przedstawienie ekologiczne dla dzieci pt. „Mapa Marzeń” (Teatr Kultureska z Krakowa) – aula PSP nr 29 w Opolu, ul. Szarych Szeregów 1, godz. 10.00 

 • 22. 09. 2017r. (pt.) – Europejski Dzień bez Samochodu - całodniowe, bezpłatne przejazdy autobusami komunikacji miejskiej dla posiadaczy prawa jazdy kat. B i dowodu rej. własnego samochodu osobowego z ważnym badaniem (do okazania w trakcie podróży).

Kampania edukacyjna MZK Sp. z o.o. w Opolu w PP nr 20 (ul. Grudzicka 48) - prelekcje dotyczące zasad korzystania z komunikacji miejskiej i bezpiecznego podróżowania autobusami oraz zalet komunikacji zbiorowej. 

Promocja ruchu i sportu - Międzyprzedszkolny Turniej Wiedzy pn. „Aktywny przedszkolak” organizowany przez Straż Miejską w Opolu.  Do udziału w Turnieju zostaną zaproszone najstarsze grupy z dwóch wybranych przedszkoli. 

 • 24. 09. 2017r. (nd.) – Europejski Dzień bez Samochodu (obchody w Opolu)
  • zamknięcie Placu Wolności i fragmentu ul. Mozarta dla ruchu samochodowego
   w godz. 11.00 – 14.00 (festyn dla dzieci łącznie z Jarmarkiem Franciszkańskim).
  • 1100 – 1400 - festyn rodzinny na Placu Wolności:
   • gry i zabawy, konkursy z nagrodami dla dzieci;
   • występy zespołów młodzieżowych i wokalistów Studia Piosenki MDK;
   • zabawy sprawnościowe na rowerach organizowane przez Straż Miejską w Opolu, prelekcje;
   • pokaz sprzętu Straży Pożarnej w Opolu;
   • pokaz jazdy na rolkach –Stowarzyszenie BLADE;
   • riksza miejska dla uczestników imprezy plenerowej. 
 • 27. 09. 2017r. (śr.) – Europejski Dzień bez Samochodu (II część obchodów w Opolu)

o    warsztaty zrównoważonego rozwoju w PSP nr 5, ul. Hubala 2 w Opolu (WORD i Komenda Miejska Policji w Opolu);

o    9.00 w Ratuszu - Konferencja „Dzień bez samochodu”  - prelekcje dla szkół opolskich;

o    warsztaty jazdy na monocyklach i longboardach – godz. 11.30, zbiórka za Ratuszem. 

Inne działania:

 • oferta MZK Sp. z o.o. w Opolu:

o    przewóz rowerów jest bezpłatny (wniesienie opłaty za przejazd obowiązuje jedynie osobę, która przewozi ten rower);

o    możliwość przewozu rowerów jest usługą stałą – przejazd pasażera przewożącego rower możliwy jest przez cały rok: w dni wolne od pracy bez ograniczeń, natomiast w dni robocze z wyłączeniem godzin szczytu; dozwolony  jest  wyłącznie  w  autobusach oznakowanych symbolem graficznym roweru;

o    więcej informacji znajduje się w Regulaminie przewozu w środkach transportu Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego Sp. z o.o. w Opolu:

http://www.mzkopole.pl/wp-content/uploads/Regulamin_przewozu_19.05.2016.pdf

·         Oferta Przewozy Regionalne Sp. z o.o. O/Opole

o   „Bilet za złotówkę”, obowiązuje w okresie 16-22.09.2017r. Oferta ma zastosowanie przy przejazdach na podstawie biletu jednorazowego pociągami REGIO w relacjach: na obszarze miasta Opola pomiędzy stacjami: Opole Główne, Opole Gosławice, Opole Groszowice, Opole Grotowice, Opole Wschodnie, Opole Zachodnie, Borki Opolskie, Chmielowice, Czarnowąsy.

o   „Rower za złotówkę”, obowiązuje w okresie 16-22.09.2017r. Oferta ma zastosowanie przy przejazdach pociągami REGIO w relacjach pomiędzy dowolnymi stacjami znajdującymi się na obszarze województwa opolskiego. 

Organizator:

Urząd Miasta Opola, Rynek – Ratusz, 45-015 Opole, www.opole.pl

Koordynator:

Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa, Urząd Miasta Opola, Plac Wolności 7-8, 45-018 Opole, tel. 77 45 11 819, osr@um.opole.pl 

Współorganizatorzy:

Młodzieżowy Dom Kultury, Straż Miejska w Opolu, Miejski Zarząd Dróg w Opolu, Przewozy Regionalne Sp. z o.o. w Opolu, Miejski Zakład Komunikacyjny Sp. z o.o. w Opolu, Stowarzyszenie UKS TROLIK, Komenda Miejska Policji w Opolu, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Zrównoważony_transport_w_Opolu