EUROPEJSKITYDZIEŃZRÓWNOWAŻONEGOTRANSPORTU
EUROPEJSKI TYDZIEŃ ZRÓWNOWAŻONEGO
16-22 WRZEŚNIA 2017

Dzielmy się mobilnością, czyli rowery i komunikacja miejska na start!

Warsztaty dla rowerzystów i rowerowe zdjęcia, impreza „Rowerem do ZOO” czy festyn z komunikacją miejską to atrakcje Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w dniach 15 - 22 września w Gdańsku.

Tak zwany Mobility Week to cykliczna inicjatywa promująca zrównoważony transport i ekologiczne sposoby poruszania się po mieście. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Dzielmy się mobilnością”.

Z kolei do dzielenia się pomysłami na usprawnienie komunikacji rowerowej zachęcają inicjatorzy Cycle Hack czyli warsztatów poświęconych rowerowym innowacjom. Spotkania takie odbędą się równolegle w blisko 30 miastach na świecie, w tym także w Gdańsku, w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności. Uczestnicy opowiedzą o barierach, jakie napotykają, poruszając się na rowerach, aby w grupach wypracowywać ich rozwiązania oraz przetestować pomysły w terenie. Cycle Hack Gdańsk odbędzie się pod hasłem „Patenty na jazdę w niepogodę”. Na część warsztatową obowiązują zapisy poprzez formularz rejestracyjny. Jednocześnie odbędą się konsultacje lokalizacji parkingów Roweru Metropolitalnego, na które wstęp jest nielimitowany.

Sobotni festyn z komunikacją miejską na pętli tramwajowej Chełm – Witosa to jedna z nielicznych okazji, aby przejechać się zabytkowymi autobusami i zwiedzić zabytkowe tramwaje. Będzie też plenerowy serwis rowerowy, stanowiska Straży Miejskiej i Komendy Miejskiej Policji, konkurs plastyczny oraz quizy z nagrodami np. voucherami na mecze Lechii Gdańsk.

W ramach imprezy „Rowerem do ZOO”, przyjeżdżając do ogrodu zoologicznego na rowerze, będzie można kupić bilety wstępu za ułamek ceny tzn. za 10 zł bilet normalny i za 5 zł - ulgowy. Dodatkową atrakcją będzie gra terenowa „Mobilność zwierząt”, dzięki której dowiedzieć się można, jak daleko, szybko, wysoko i głęboko, biegają, wspinają się i nurkują zwierzęta w warunkach naturalnych oraz wziąć udział w losowaniu bonów zakupowych. 

Będzie także okazja, aby zrobić sobie profesjonalny rowerowy portret. Na rowerzystów czekać będziemy w poniedziałek przy Hali Olivii, a w czwartek przy Bramie Oliwskiej (żółtym wiadukcie).

Partnerzy wydarzenia zapraszają także na wycieczki inspirowane szeroko pojętą mobilnością: zwiedzanie gdańskiego lotniska, i terminalu kontenerowego, spacery historyczne po Nowym Porcie i Brzeźnie.

Szczegółowy program atrakcji znajduje się na stronie www.rowerowygdansk.pl.

LINK DO FORMULARZA REJESTRACYJNEGO